WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır?

Wordpress Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress, PHP ve MySQL üzerine yazılan kişisel bir yayın sistemidir. Makale yazma, düzenleme ve yayınlama işlerinin dışında her türlü içeriğin düzenlenip paylaşılabileceği işlevsel bir altyapıdır. Ayrıca Google tarafından çok hızlı bir şekilde indexlenmesi ve sayfa açılış hızıyla kullanıcıya avantajlar sağlayan, açık kaynaklı kodlara sahip, dünyanın en çok kullanılan altyapılarından biridir. Alexa istatistiklerine göre en iyi 1 milyon web sitesi içerisinde %22 oranında web sitesi WordPress altyapısıyla hazırlanmıştır.

Hızı ve pratikliği, ayrıca kullanışlı yapısı sayesinde pek çok web altyapısına göre kullanıcıya çok daha cazip koşullar sağlayan WordPress, çok kısa süre içerisinde yazılarınızı, içeriklerinizi, paylaşımlarınızı yayınlayarak sitenizin olabilecek en kısa sürede aktif hale gelmesini sağlar. Ayrıca açık kaynak kodlu olması geliştiriciler tarafından desteklenmesinin yolunu açar ve site her geçen gün daha kullanışlı, daha güvenli ve daha pratik hale gelir.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu yapabilmek için elinizde alan adı ve host bulunmalı, WordPress dosyaları indirilip .zip formatından çıkarılmalı, FTP programı kurulmalıdır. Tüm bu donanımlara sahip olunduktan sonra önce site yönetim panelinden veri tabanı oluşturulur. Daha sonra sitenizle bu oluşturulan veri tabanı arasındaki bağlantıyı sağlayacak config.php dosyasını oluşturup sonraki adımda FTP programı yardımıyla sitenin server bağlantısının yapılması gerekir. Bu bağlantı yapıldıktan sonra WordPress dosyaları programın sağ alt köşesinde bulunan klasöre bırakılarak transfer işlemine başlanır. Bu noktada aktarılamayan dosya kalıp kalmadığı konusunda dikkatli davranmak gerekir.

Tüm bu adımlar izlendikten sonra kurulum tamamlanmış olur ve yönetici e-posta adresine kurulumla ilgili bilgiler gönderilir. Bu aşamadan sonra sitenin tema ve eklenti ayarları yapılıp site içerikleri girilmeye başlanabilir. Özel Medyam olarak size kolaylık sağlamak amacıyla, uzman web ekibimiz WordPress sitenizi kurmak için tüm teknik kısımları profesyonel bir şekilde yönetiyor ve sitenizi rahatça kullanabileceğiniz şekilde hazırlıyor.

WordPress Nerelerde Kullanılır?

İlk zamanlar yalnızca blog sitesi olarak hizmet veren WordPress, açık kaynak kodlu olma özelliği sayesinde kullanıcılar tarafından her geçen gün geliştirildi. Bireysel ve kurumsal web sitesi, haber sitesi, tanıtım, video, oyun, forum, hatta e-ticaret sitesi olarak dahi kullanılmaya başlandı. Bu yeni kullanım alanları sayesinde kişisel web sitenizi kurup kendinizi tanıtabilir, kariyerinizi belirterek iş hayatında kendinize yer edinebilir, kişisel ya da kurumsal ticaret alanlarınızın tanıtım faaliyetlerini yapabilir, iş alanına göre ürünlerinizin fotoğraflarını ve özelliklerini sitenizde istediğiniz anlatımla sıralayabilirsiniz. Google’ın harita hizmetini kullanarak firmanızın daha kolay bulunmasını ve işyerinize daha rahat erişim yapılabilmesini sağlayabilir, bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Haber sitesi, tanıtım sitesi gibi internet kullanıcılarının sürekli araştırıp bulup ziyaret edebilecekleri, vakit geçirebilecekleri, bilgi edinebilecekleri platformlar oluşturabilir, sitenizi bir genel kültür ve sosyal aktivite merkezi haline getirebilirsiniz. Haber, tanıtım, fotoğraf ve video içerikleriyle sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilir, ziyaretçi sayısı arttıkça site üzerinden vereceğiniz reklamlarla kendinize bir ek gelir alanı yaratabilirsiniz. Sitenizi sosyal medya hesaplarınızla entegre halde kullanabilir, sitenizin tanıtımını da bu mecralardan yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir