WordPress Bir Siteden Nasıl Para Kazanılır?

101

WordPress Bir Siteden Nasıl Para Kazanılır?

 Hiç kuşkusuz wordpress blog sahiplerinin en çok üzerinde durduğu ve üzerinde en çok yoğunlaştığı konuların başında para kazanmak gelir. Kimse birbirini kandırmasın, kimse kamu yararına emek harcamıyor sonuçta.

 Peki internetten para kazanmak sanıldığı kadar kolay mı? Bir web sitesi üzerinden nasıl para kazanabilirim diye sorular geçiyordur muhtemelen aklınızdan.

 Öncelikle şunu bir kavrayalım, emek, çaba yoksa para da yok. Bu yüzden, bir site kurma kararı aldıktan sonra ilk hedefiniz para olmasın. Tüm her şeyi paranın üzerine kurmayın, aksi halde pek bir beklentiniz olmasın.

 İlk önceliğiniz güzel bir sistem kurmak ve içeriklerinizi kusursuz hazırlamak. Sitenize uğrayan bir kişi, aradığı konu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmalı. Bunu sağladıktan sonra gerisi kolay.

Blog Yazarak Para Kazanmak

 Karar verdiniz, blog kuracaksınız. Peki hangi sektör? Size burada bir ipucu vereyim. Haber, moda, gezi yazıları gibi rekabeti yüksek ve TBM’si düşük sektörlerden uzak durun. Bu sektörlerde en büyükler arasında olmadan ciddi bir gelir elde edemezsiniz. Bu yüzden farklı alanlara yönelin.

 Eğer İngilizce biliyorsanız işiniz çok kolay. Niche diye tabir ettiğimiz, rekabeti düşük ve TBM’si yüksek kelimelere yönelin. Niche hakkında çok detaylı bir yazıyı kısa bir zaman içerisinde sizinle paylaşmış olacağım. Bu sayede muhteşem gelirler elde edebilirsiniz.

 Blogdan para kazanmanın çeşitli yolları var. Google Adsense bunların başında gelir. Bunun dışında satış ortaklığı, tanıtım yazısı, footer link gibi seçenekler ile de ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Şimdi sırayla blog yazarak para kazanmanın yöntemlerini inceleyelim.

Google Adsense ile Para Kazanmak

 Bir web sitesinden para kazanmanın ilk ve en önemli yolu tabi ki Google Adsense reklamları. Google Adsense hakkında detaylı bilgiye yazmış olduğum Google Adsense Nedir? makalesini okuyarak ulaşabilirsiniz.

 Adsense ile harika gelirler elde edebilirsiniz. Bunun için kaliteli ve özgün içerik ekleyerek, siteniz ciddi bir hit aldıktan sonra siz de ciddi gelirler sağlayabilirsiniz.

 Adsense’in mantığı oldukça basit. Size verdiği reklam kodlarını sitenizde belirli bölgelere yerleştiriyorsunuz ve ziyaretçileriniz bu reklamlara tıklayarak Google size belirli bir miktar para ödüyor.

 Tıklama oranı ortalama %4 olarak ele alalım. TBM (reklama tıklama başı verdiği ücret) ise 30 kuruş olsun. Günde sitenize 2000 kişi gelse ve %4’ü reklama tıklasın diyelim. Bu da günde 80 kişi reklamlara tıklıyor demek oluyor. 80 x 30 kuruş = 24 TL yapar günde. Bu rakamlar sektörünüze göre değişir tabi. Haber ile ilgili sitelerde genelde 1-2 kuruş verirken tıklama başına, finans gibi sektörlerde 40-50 kuruşa kadar verir.

Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak

 Satış ortaklığını basit bir şekilde açıklamak gerekirse, sektörünüzle alakalı firmalardan, tarafınıza özel reklam anlaşmalarıdır. Örneğin, benim gibi wordpress eklentileri ve temaları hakkında blogunuz varsa host firmaları, SEO çalışması sunan firmalar gibi birçok yerden özel reklam anlaşması yapabilirsiniz.

 Adsense gelirinizin yanında bu reklam çalışması ile ciddi ölçüde internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Tüm bunlar için önceliğiniz içeriklerinizin kaliteli olmalı. Sürekli bu noktaya vurgu yapıyorum çünkü başka yolu yok.

Tanıtım Yazısı ile Para Kazanmak

 Blogunuza tanıtım yazısı alarak ek bir gelir elde edebilirsiniz. Tanıtım yazısı almak için r10, wmaracı gibi sitelerde tanıtım yazısı alacağınızı söylemeniz yeterli. Sitenizin kalitesine göre çok ciddi rakamlar kazanabilirsiniz tanıtım yazılarıyla.

Tanıtım Yazısı Nedir? adlı konumuza bakarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Kısaca özetlemek gerekirse, farklı sitelerin tanıtımını içeren yazıları, kendi web sitenizde yayınlamaktır. Bu sayede ek bir gelir kazanabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak

 Makale yazarak evini geçindiren tanıdıklarım var. Küçümsenecek bir iş değil. Amaan yazı yazarak ne kadar kazanılabilir ki demeyin. Ayda binlerce lira kazanmak sanıldığı kadar zor değil.

 Birçok site sahibi, web siteleri için makale editörü arıyor. Siz de farklı sitelere makale yazarak para kazanabilirsiniz.

 Bu işlere ilk giriştiğim zamanlarda günde 80 ile 100 lira arasında makale yazarak para kazanıyordum. Tabi bunun için çok sabırlı olmalısınız. Her gün benim yaptığım gibi binlerce kelime yazarak bahsettiğim miktarı siz de kazanabilirsiniz.

 Özellikle evliyseniz çok daha güzel. Karı koca ayrı ayrı yazarak, kazancı ikiye katlayabilirsiniz.

 Görüldüğü üzere para kazanmak sanıldığı kadar zor değil. Sadece doğru düşünmek gerekiyor. Blog’dan para kazanmanın birçok yolu daha var; banner reklamlar, footer link, backlink gibi sayısız seçenek var. Ben bu makalede en fazla getirisi olan ve en popüler yöntemleri ele aldım. Sizlerde bu yöntemleri uygulayarak kısa sürede iyi yerlere gelebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ziyaretiniz sırasında en iyi performansı sunabilmek ve hizmetlerimizi geliştirebilmemiz için bize web sitesinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sağlaması açısından çerezler kullanıyoruz. Browser ayarlarınızı değiştirmeden web sitemizi kullanmaya devam etmeniz, çerez kullanımını kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. TAMAM Ayrıntılar