SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı

Rakiplerinizi alt etmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) kampanyanızı geliştirmek ister misiniz? Öyleyse, SEO kampanyanızın rakip analizi, sitenizin arama sonuçlarındaki performansını artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu sayfada, SEO rakip analizi yapmak için size bir kontrol listesi sunacağız. SEO Rekabet analizi yapmak için yardıma ihtiyacınız olursa, Özel Medyam Web Hizmetleri olarak her zaman yanınızdayız.

SEO Rakip Analizi Nedir?

Daha önce hiç SEO Rakip Analizi yapmadıysanız, ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, rakip analizi, rakiplerinize kıyasla nerede durduğunuzu görme sürecidir. Bu durumda, rakipler ile karşılaştırıldığında web sitenizin nerede olduğunu görmek için SEO stratejilerini karşılaştırırsınız.

Rakip analizi yaptığınızda, rakibinizin güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz. Rakibinizden daha iyi performans göstermeniz ve onları başarılı kılan bazı taktikleri uygulamanız için bir fırsat yaratır.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı
SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı

SEO İçin Rakip Analizi Neden Önemlidir?

SEO için rakip analizi hakkında daha fazla bilgi edindikçe, bunun işiniz için neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz. Rakip analizi, işiniz için sayısız nedenden ötürü önemlidir:

  1. Neyi iyi yaptığınızı tanımlar: Rakibinizden daha iyi yaptığınız şeyler illaki vardır. Bu yönleri anladığınızda, onlara odaklanabilir ve bunu rakiplerinizin üzerinde tutmak için daha iyi hale getirmeye devam edebilirsiniz.
  2. SEO Kampanyanızdaki Boşlukları Bulursunuz: Hiçbir SEO stratejisi mükemmel değildir. Rakibinizin SEO stratejisine bakarak, ne yapıp, ne yapmadıklarını görebilirsiniz. İşletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek yeni taktikleri keşfetmenize yardımcı olur.
  3. Kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur: Rakipleriniz sizi yeni stratejilere ve taktiklere maruz bırakır. Müşteri bağlantısını elde tutmayı geliştirmenize yardımcı olacak taktikleri uyarlamanıza yardımcı olmak için harika fırsatlar bulabilirsiniz.

Rakip analizi, bir işletme olarak büyümenize yardımcı olacaktır. Sizin için değerli olan müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacak yeni taktikler benimseyeceksiniz.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakiplerinizi analiz etmeye hazırsınız, ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu süreçte size rehberlik etmek için bu kapsamlı kontrol listesine göz atın.

1- RAKİPLERİNİZİ TANIMLAYIN

Rakip analizi yapmak istiyorsanız, rakiplerinizi tanımlamanız gerekir. Rakibinizi tanımlamıyorsanız, kendinizi kiminle karşılaştıracağınızı bilemezsiniz.

İşinize bağlı olarak, onlarca rakibiniz olabilir. İşletmenizi her rakiple karşılaştırmanız çok uzun sürecektir. En yakın rakiplerinizden dördüne veya altısına odaklanmak en iyisidir.

Hem fiziksel hem de çevrimiçi rakipleri seçmek isteyeceksiniz. Fiziksel rakipler işletmenizin bulunduğu yere yakın kişilerdir. Çevrimiçi rakipler ise, insanlar sizin gibi bir işletme ararken arama sonuçlarının üstünde veya altında görünen kişilerdir.

Rakiplerinizi seçtiğinizde, öncelikle işinizi doğrudan etkileyenleri seçin.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı
SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı

2- KARŞILAŞTIRMA SAYFALARI SEÇİN

Rakiplerinizi tanımladıktan sonra, bir sonraki adım sitenizi kendi siteleriyle karşılaştırmaktır. Rakiplerinize karşı ne durumda olduğunuzu karşılaştırmak için sitenizden sayfa seçmeniz gerekir.

Peki hangi sayfalara bakmalısınız? İşte birkaç öneri:

  • Ana sayfa
  • Eşdeğer ürün sayfaları
  • İnsanların göz atabileceği birden fazla ürün içeren sayfalar
  • Haber veya blog sayfaları

Genel olarak, sahip olduğunuz sayfalara benzeyen sayfaları seçmelisiniz. Bu, web siteler arasında adil bir karşılaştırma yapmanıza yardımcı olacaktır.

3- ANAHTAR KELİME ANALİZİ

Rakiplerinizi ve sayfalarınızı seçtikten sonra, onları analiz etme zamanı. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, anahtar kelimelerinizi analiz etmektir. Anahtar kelimeler SEO’da çok önemli bir rol oynar, bu nedenle rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını görmek için zaman ayırmalısınız.

Bir anahtar kelime analizi yaptığınızda, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Kaçırdığınız anahtar kelimeleri bulmak için Ahref’in anahtar kelime aracı gibi araçları kullanabilirsiniz.

Bu, işletmeniz için hangi anahtar kelimelerin mevcut olduğunu görmeniz için harika bir fırsat. Bazı rakiplerinizin sizinle aynı anahtar kelimeleri kullandığını öğrenebilirsiniz, ancak henüz kullanmadığınız anahtar kelimeleri de bulacaksınız.

Bu, işletmenizin erişimini genişletmek ve rakiplerinizi geride bırakmak için bir fırsat penceresi yaratır. Anahtar kelime analizinizde bulduğunuz anahtar kelimeleri alabilir ve bunları kendi sayfalarınıza uygulayabilirsiniz – veya anahtar kelimeleri ele almak için özel içerik oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizden daha iyi bir içerik oluşturmalısınız, bu sayede ilgili trafiği sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi, yeni trafiğe ulaşmanıza ve potansiyel müşteriler edinmenize yardımcı olur. İşinizi büyütmenize ve rakiplerinizle rekabet halinde kalmanıza yardımcı olmak için harika bir yol.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı
SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı

4- İÇERİK ANALİZİ

Rakiplerinizi analiz ederken içeriğine bakmalısınız. İçerik, SEO’daki en etkili faktörlerden biridir. Google SEO, kullanıcının aramasıyla alakalı kaliteli içerik sağlayan siteleri daha üst sıralarda tutar.

İlk önce, oluşturdukları farklı içerik türlerini incelemelisiniz. Bir tür içeriğe mi bağlılar yoksa çeşitlilik var mı?

Rakipleriniz blog yazıyor veya içerik yazıyorsa, kelime sayısına ve yayın içindeki bilgilere bakmalısınız. Uzun biçim içerik mi, yoksa kısa parçalar mı yazıyorlar?

Anahtar kelimelerle ilgili içeriğin özüne de bakmak önemlidir. İçerik, anahtar kelime ile alakalı mı yoksa tümü kabartmalı mı? Rakiplerin içeriğinin çoğunun kabarık olduğunu görüyorsanız, değerli bilgilere sahip önemli bir içerik oluşturmak için mükemmel bir fırsat yakalamışsınız demektir.

Ayrıca, rakiplerinizin kapsadığı konulara bakın. Her zaman aynı konuları mı kapsıyorlar veya sitelerinde çeşitli bilgiler var mı? Çok çeşitli değillerse, bu, rakibinizin sunmadığı benzersiz içerikler yaratmanız için bir fırsattır.

Son olarak, içeriklerinde görsel unsurlar olup olmadığına bakın. Fotoğraf ve video arayın. İçeriğinde medya sunmuyorlarsa, daha ilgi çekici içerik sunmanız için bir fırsat daha yakalamışsınızdır.

Rakibinizin içeriğini analiz etmek, kendi sitenizde daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu son derece değerlidir çünkü Google’ın algoritması kaliteli içerikten kaynaklanıyor. Kaliteli içerik oluşturduğunuzda, sitenizin rakibinizden daha iyi sıralanmasına yardımcı olursunuz.

5- WEB TASARIMLARINI İNCELEYİN

Web site tasarımı, ziyaretçiler üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Ayrıca, SEO’yu da etkiler çünkü kötü web tasarımı, insanları sitenizden uzaklaştırır, bu da hemen çıkma oranınızı artırır. Yüksek bir hemen çıkma oranı sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

SEO Rakip Analizi yaparken, rakibinizin web tasarımını kesinlikle göz önünde bulundurun, kullanıcı dostu veya ilgili çekici olup olmadığını inceleyin. Özellikle duyarlı bir tasarım olup olmadığına dikkat edin. Duyarlı tasarım, tüm tarayıcı ve cihazlara uyumlu tasarım demektir.

Duyarlı tasarım, web sitenizin başarısı için çok önemlidir, çünkü kullanıcıların kullandıkları cihazdan bağımsız olarak bir sitede olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlar. Rakiplerinizin duyarlı bir tasarıma sahip olup olmadığını kontrol edin ve eğer değilse, rakibinizin önüne geçmek için büyük bir fırsat yakaladınız.

Rakipleriniz görsel olarak çekici bir web sitesine sahipse, kendi sitenize uygulamak için onlardan fikir edinebilirsiniz. Navigasyon ayarları veya harekete geçirme çağrılarını (CTA’lar) yerleştirdikleri yer gibi şeylerde önemlidir. Bu, sitenizin görünümünü iyileştirmeniz için bir ipucudur.

6- KULLANICI DENEYİMİNİ ANALİZ EDİN (UX)

Kullanıcı deneyimi (UX) , ziyaretçileriniz için en önemli faktörlerden biridir. Ziyaretçilerinize, sitede kalmaları için sitenizde iyi bir deneyim sağlamalıdır.  Kullanıcı deneyimi UX, kullanım kolaylığı, görsel çekicilik ve sitenizin bilgilendirme gibi faktörlerini ifade eder.

Web tasarım, UX faktörlerinden biridir. Görsel olarak çekici bir site olumlu bir deneyim sunar.

Web tasarımının yanı sıra, rakibinizin sitesinde analiz etmeniz gereken diğer UX faktörleri de vardır. Bunlar, CTA’lar, iletişim sayfası ve görsel öğeler gibi unsurlardır. Olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayıp sağlamadıklarını görmek için rakinizin sitesindeki tüm bu unsurları analiz etmelisiniz.

Rakiplerinizin ziyaretçiler için harika bir deneyim sağlamayan bazı unsurlar olduğunu tespit ederseniz, bunu değerlendirebilir ve bu unsurları sitenizde doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu, size onların önüne geçmek için büyük bir adım sağlayacaktır, çünkü siz ziyaretçileriniz için daha iyi bir deneyim sunacaksınız.

7- GOOGLE MY BUSINESS

Google My Business, yerel SEO’nun büyük bir bileşenidir. İnsanlar yakınlarındaki işletmeleri aradıklarında, Google İşletme listeleri ile karşılaşırlar. Kendinizinkini karşılaştırmak için rakiplerinizin Google İşletme Listesine göz atmalısınız.

Rakiplerinizin tüm verileri doldurup doldurmadığını görmek önemlidir. Tam değilse, bu size büyük bir avantaj sağlar. Tüm verileri tamamladığınızda ve önemli bilgileri sağladığınızda, potansiyel müşteriler sizi seçecektir.

Rakipleriniz kendi bilgilerini doldurduysa, ne kadar bilgi dahil ettiklerine bakın. Tüm iletişim bilgilerine, çalışma saatlerine ve listeleme ayrıntılarına sahip olup olmadıklarını incelemelisiniz. Bilgilerin doğru ve güncel olup olmadığını öğrenmeniz de önemlidir.

Temel bilgilere baktıktan sonra, ek bilgi ekleyip eklemediklerine göz atın. Restoranına bağlı bir menü veya listeleme ile ilgili ürünlerinin fotoğraflarını, listesindeki ek bilgileri analiz etmeniz çok önemlidir.

Başka bilgileri yoksa, bu ek bilgileri kendi işletmeniz için eklemeniz sizin için önemli bir fırsattır. İşletmeniz rakibinizden öne çıkacak ve bilgilendirici girişiniz nedeniyle sayfanıza daha fazla müşteri kazandıracaksınız. Ancak rakipleriniz bu bilgilere sahiplerse, onlarla rekabet halinde kalmanızı sağlamak için onları taklit edebilirsiniz.

8- RAKİBİNİZİ GERİDE BIRAKMAK İÇİN BAŞKA FIRSATLAR ARAŞTIRIN

Rakiplerinizi analiz ettikten sonra, son adım rakibinizi aşabileceğiniz fırsatları keşfetmektir. Web sitenizin rakiplerinizden önde çıkmasını sağlamanız çok önemlidir. Rekabetten ziyade sayfanıza daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olacaktır.

Rakiplerinizin sitelerine baktıktan sonra, ziyaretçileriniz için benzersiz öğeleri nereye ekleyebileceğinizi düşünün. İster benzersiz içerik, isterse gezinme kolaylığı olsun, sitenizi rakiplerinizden daha iyi performans gösterecek şekilde geliştirmeye odaklanmalısınız.

Tüm Bu Süreci Sizin İçin Bizim Yönetmemizi İster Misiniz? Hemen Başvurun Size Özel İndirimleri de Kaçırmayın!!!

BİZE ULAŞ sayfasından veya 0506 139 97 90 Numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Özel Medyam Web Hizmetleri

0 yorum “SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı→ ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir