Seo Hizmeti

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmayı engelleyen sorunları bulmak ve arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritmalara uygun faktörlerin kullanım doğruluğunu tespit etmek için web site SEO analizleri yapılmaktadır. Doğru bir şekilde optimize edilmeyen web sitesinde arama motorlarında geri planda kalma durumları gözlenebilir. Yapılacak olan SEO analizleri sayesinde web siteleri en iyi şekilde optimize edilir ve istenilen sonuçlara ulaşılma durumu gözlenir. SEO analizi genel olarak 5 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar; site içi SEO, site dışı SEO, teknik, site performansı ve uyumluluk olarak açıklanabilir. Bu adımlarda yapılan analizler sayesinde web sitesinin yolu belirlenmektedir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi yapmak için belirli durumlara dikkat etmek ve analizlerini iyi bir şekilde test etmek gereklidir. Bu adımları şu şekilde ilerler;

  • Site İçi SEO Analizi: site içinde yer alan arama optimizasyonudur. Site içerisinde olması gereken ihtiyaçlar kontrol edilmektedir. Eğer var ise eksiklikler belirlenmeli ve bu eksiklikler ile alakalı çalışmalara yapılmalıdır.
  • Site Dışı SEO Analizi: site dışarısında yer alan arama optimizasyonu bu kısımda olur. Web sitesinin internet ortamındaki varlığını test eder. Büyük arama motorlarında varlıklar test edilir. Rakip analizleri, kurumsal kimlik çalışmaları, backlink analizleri doğru bir şekilde yapılmalı ve eksiklikler giderilmelidir.
  • Teknik: SEO analizinde teknik analiz yapmak oldukça mühimdir. Web sitesinin altyapısı, kodlama özellikleri, tasarımı gibi birçok farklı konu bu analiz adımında ele alınmalıdır. Eksikliklerin giderilmesi sayesinde arama motorlarında daha iyi sıralamalar almak mümkün olur.
  • Performans: teknik analiz ile birlikte yürütülmesi gereken performans analizinde büyük arama motorlarının oldukça önemsediği hız testleri gibi durumlar analiz edilmektedir. Bunun yanında sunucunun durumundan harici dosyaların durumuna kadar belli başlı özellikler analiz edilir.
  • Uyumluluk: günümüzde birçok farklı cihaz üzerinden internet ortamına girilebildiği için büyük arama motorları web sitelerinin mobil cihaz uyumluluklarına dikkat etmektedir. Yapılacak olan uyumluluk analizleri ile SEO analizine katkıda bulunmak mümkündür.

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Google, Baidu, Bing ve Yandex gibi büyük arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ve web sitesi içerisindeki hataları minimalize etmek anlamında SEO analizlerinin büyük bir önemi vardır. Yapılacak olan SEO analizlerinin geri dönüşü çok daha memnun edici olabilir.

İÇ SEO

İç SEO, web sitesinin arama motorları tarafından anlaşılabilmesini kolaylaştırma hizmetidir. Optimizasyonunu yapmak, web sitelerinin dizaynı, içeriği, W3C protokolüne uygunluğu, tasarım yeterliliği, sitenin başlığının oluşturulması; kısacası ziyaretçilere doğal ve özgün bir web site deneyimi yaşatmayı sağlar. Çok geniş bir içeriğe sahip olan bu hizmet; alan adının seçilmesinden, hosting performansına kadar birçok seçimin yapılmasının en doğru adımlarla sağlanmasını, en az kaybı yaşayarak arama motoru sonuçlarının sıralamalarında en yüksek skoru elde etmenizi kolaylaştırır.

İç SEO Tarihi

İç SEO; teknolojinin gelişmesi, yeni sunucuların piyasaya girmesi, arama motorlarının daha akıllı değerlendirmeler yapmasıyla birlikte doğru orantıyla gelişen bir mantalitedir. Başlarda yazının özgünlüğü, başlık ve birkaç manüple yöntemlerle sağlanırken şuan geldiğimiz noktada binlerce atılması gereken doğru adımı içerisinde barındırmaktadır. Varlığı basit yöntemlerle üst sıralara çıkmayı zorlaştıran, sadece referans bağlantılar(backlink) ile belli kriterlere uymadan sıralamaların başlarında oturmayı imkansız hale getiren; geliştikçe emek sarf edeni, kriterlere uyanları kazandırmaktadır.

İç SEO Mantalitesi

Her SEO adımında olduğu gibi bunda da her şeyden önce kullanıcı deneyimine uyarlamak önemlidir. En basitinden bir örnek vermek gerekirse sizce ozel-medyam.com‘mu daha çok kullanıcı aklında kalabilecek bir alan adı mıdır yoksa ozelmedyam.com mu?Yine teknolojinin gelişmesi, internet kullanıcılarının artması ile birlikte değerlenen kullanıcı deneyimi İç SEO’nun görünen yüzünü göstermektedir. Web sitenizine giren kullanıcının ulaşmak istediği hedefe pek çaba sarf etmeden ulaşması, kendi isteği ile web sitenizde kalış süresinin arttırılması gibi sonuçların değerlerini arttırmak sizi arama motorları gözünde bir seviye yukarı çıkartacaktır.

En Basit Site İçi SEO Terimleri

Alan Adı Seçimi

Az önce verdiğimiz örnekteki gibi kullanıcının hafızasında kalacak ve anahtar kelime içeren, -tabi ki abartmadan- alan adları popülerlik ve buna bağlı olarak sıralama kalitenizi de arttırmaktadır.

İndex

Başlıca sözlük anlamı ana sayfa olarak tanımlansa da index kelimesi arama sonuçlarında herhangi bir sayfanızın yer alması veya sıralamaya girmesi olarak da tanımlanmaktadır. İçeriğin index alması tabiri, size o içeriğin arama sonuçlarında sıralamaya girdiğini benimsetir. Index sayısının web sitenizin yaşıyla, içerik kalitesiyle, içerik sayısıyla doğru orantılı olması sizi bir adım üste çıkartacaktır.

Site Hızı

Daha çok fiziksel bir yol gibi de gözükse, site hızı seo performansını arttıran faktörlerden birisidir. İçeriğin daha kolay yüklenebilir olması kullanıcıların içeriğe daha kolay erişebilmesi olanağını sağlar.

İçerik Kalitesi

Özgünlük SEO’nun taş devri zamanlarından beri gelen bir özelliktir. Nitekim web site sahiplerinin haklarını koruyan ve göz eden sistem de budur. Her sitenin özgün ve uzmanlık alanı dahilinde blog yazıları paylaşması o arama motoru gözünde yararlı bir site olarak göze çarpmasını marka bilinirliği ve ziyaretçi sayısı gibi faktörlerin artmasını sağlamaktadır.

İç SEO Danışmanlığı Nedir?

Hali hazırda hizmet sunduğumuz danışmanlık sizin Site içi SEO konusunda eksiklerinizi belirleyen, bunlara en uygun çözümleri en kısa süreçte getiren bir hizmettir. Web sitenizin düzeninde, içeriğinde sorun yaşadığınızı düşüyorsanız bu danışmanlığa başvurabilirsiniz. İletişim sayfamızdan, adreslerimizden destek alabilirsiniz.